Z Babylonu do Silicon Valley a zpět. Již v létě!

Kniha Z Babylonu do Silicon Valley a zpět již v létě ve vašich knihovnách a čtečkách! První souhrnný průvodce po postfaktickém světě v českém jazyce.  Algoritmy sociálních sítí, návykový design, skrytá zákoutí naší mysli, konstrukce jazyka a další fenomény, které se podílejí na informačním chaosu současného světa. Vyjde v nakladatelství Galén ve velmi dobré společnosti knih třeba od pánů Koukolíka nebo Honzáka.

….

Prezidentské volby, napadení Ukrajiny, pandemie covidu 19. Co mají tyto události posledních let společného? Tak především jsou reflexí jedné vážné skutečnosti. Naše schopnost orientovat se v realitě, odlišit od sebe dojmy, lži, propagandu a fakta se v zahlceném informačním prostoru otřásá v samotných základech. A přitom právě na této schopnosti záleží budoucnost naší civilizace. Pokud jí pozbyde, tak jak jí známe, nepřežije. 

Co se s tím dá dělat? Žádné jednoduché návody nejsou a vypadá to, že dosavadní strategie jsou v lepším případě založené na snaze uhasit ty nejviditelnější požáry. Je to však úporný boj, protože jeden požár přidusíme a o deset metrů dále vzplane další. 

Aby naše strategie mohla být úspěšná, tak jako v každém oboru lidského poznání, které přineslo nějaké úspěchy, je třeba nejdříve pochopit základní principy.

S tímto záměrem jsem se pustil do psaní knihy Z Babylonu do Silicon Valley, ve které, společně s těmi nejlepšími průvodci z mnoha oborů lidského poznání, zkoumám faktory, jež se na tomto stavu podílejí. Proč je pro nás tak těžké se orientovat v záplavě informací, proč tak často podléháme svůdnosti raději věřit, než vědět? Navštívíme spolu filozofy, sociology, biology, neurovědce, psychology, počítačové odborníky a další, a budeme se ptát, co nám k tématu pravdy a lži ve veřejném prostoru jednadvacátého století mohou říci. Zeptáme se i na to nejzákladnější – co je to pravda a co je to lež?

…..

Pokud půjdou redakční práce bez problémů, kniha bude v prodeji do léta letošního roku. Děkuji nakladatelství Galén za důvěru a příležitost!